Mountain View

Co je to IV a k čemu slouží Appraisal?

Co je to IV a k čemu slouží Appraisal?

V tomto článku si vysvětlíme co znamená IV Pokémona a jakých hodnot může nabývat. Dále pomocí screenshotů vysvětlím, jak IV u Pokémona zjistit téměř vždy úplně přesně pomocí Appraisal hodnocení ve hře a stránky Pokeassistant.

Co jsou Base Stats?

Abychom lépe vysvětlili, co je to IV, musíme nejdříve pochopit, co jsou to základní staty Pokémonů, neboli Base Stats.

Base Stats jsou hodnoty, které má každý Pokémon a jsou známé díky dataminigu (získávání údajů z kódu) ze samotné hry. Base Stats se udávají pro tři různé oblasti. Attack (útok), Defence (obrana) a Stamina či HP (neboli životy). Například Vaporeon má Base Attack 186, Base Defence 168 a Staminu 260. Tyto hodnoty jsou pevně dané pro každého Vaporeona ve hře. S jednotlivými hodnotami se poté dále pracuje a vypočítává se z nich výsledné číslo CP (combat power), které vídte u Pokémona v batohu. Každá z hodnot je určující pro jednotlivé schopnosti Pokémona, tedy odvozeně – jak dobrý je do útoku, do obrany a kolik má života (HP).

Co je IV?

IV neboli Individual Values, jsou unikátní hodnoty Pokémona, které dosahují hodnot 0 až 15 pro každý že tří Base Stats. Pokémon tedy může mít IV hodnoty 0-0-0 (nejhorší možné) až po 15-15-15 (nejlepší možné). Tyto hodnoty IV, které má každý pokémon určený v okamžiku, kdy se ukáže na mapě, se poté přičítají k Base Stats. (Pokud tedy vy a vaši kamarádi chytáte stejného Pokémona ve stejném okamžiku, vždy bude mít stejné IV, i když má jiné CP, které je ovlivněno jeho levelem – úrovní)

Například tedy Vaporeon se 100% IV 15-15-15 bude mít finální Base Staty následující:
Attack (útok) 186 + 15 = 201
Defence (obrana) 168 + 15 = 183
Stamina (životy) 260 + 15 = 275

IV se tedy uvádí v absolutní hodnotě X-X-X nebo v relativní hodnotě X%. Kdy % se počítají následovně:
100% = 15-15-15 (součet 45)
0% = 0-0-0 (součet 0)
45 je tedy 100%. Pokud máte například IV 15-10-10 součet je 35 což je 77,8% IV. Pokud tedy uvedete relativní hodnotu v procentech (%) není z ní možné vyčíst přesnou hodnotu každého statu a vy nepoznáte, jestli má Pokémon lepší útok nebo například obranu.

Jak zjistit IV u Pokémona?

Protože tvůrci hry (prozatím) nechtějí, abychom znali úplně přesné hodnoty IV u Pokémonů, musíme si dopomoci kalkulačkami třetích stran. Nicméně v jedné z minulých aktualizací byl přidán takzvaný Appraisal systém a zjištění IV nám tak Niantic velmi ulehčil a hlavně zpřesnil, a my tak díky zmíněným kalkulačkám v kombinaci s Appraisal systémem téměř vždy zjistíme přesné IV u každého z Pokémonů.

Funkce Appraise a co znamenají hlášky od team leadera

Funkce Appraise umožňuje ihned zjistit orientačně hodnotu IV Pokémona. Po otevření Pokémona v batohu, tlačítkem vpravo dole vyvoláme místní menu a zvolíme „Appraise„.

Trénér vás na první hlášce přivítá – to pro nás není důležié.
Druhá hláška hodnotí celkovou relativní hodnotu IV Pokémona v procentech. (Tabulka 1)
Třetí (až pátá) pak udává, jaký stat je u Pokémona nejvyšší. Jestli Attack, Defence či HP nebo více možností.
Další hláška určuje absolutní hodnotu, jaké dosahuje nejvyšší stat. (Tabulka 2)
Poslední pak jen komentuje rozměry Pokémona, které si můžeme sami přečíst na jeho kartě.

Tabulka 1

Mystic Valor Instinct IV %
Overall, your Pokemon is a wonder! What a breathtaking Pokemon! Overall, your Pokemon simply amazes me. It can accomplish anything! Overall, your Pokemon looks like it can really battle with the best of them! od 82.2%
do
100%
Overall, your Pokemon has certainly caught my attention. Overall, your Pokemon is a strong Pokemon. You should be proud! Overall, your Pokemon is really strong! od 66.7%
do
80%
Overall, your Pokemon is above average. Overall, your Pokemon is a decent Pokemon Overall, your Pokemon is pretty decent! od 51.1%
do
64.4%
Overall, your Pokemon is not likely to make much headway in battle Overall, your Pokemon may not be great in battle, but I still like it! Overall, your Pokemon has room for improvement as far as battling goes. od 0%
do
48.9%

 

Tabulka 2

Mystic Valor Instinct hodnota IV
Its stats exceed my calculations. It’s incredible! I’m blown away by its stats. WOW! Its stats are the best I’ve ever seen! No doubt about it! 15
I am certainly impressed by its stats, I must say. It’s got excellent stats! How exciting! Its stats are really strong! Impressive. 13-14
Its stats are noticeably trending to the positive. Its stats indicate that in battle, it’ll get the job done. It’s definitely got some good stats. Definitely! 8-12
Its stats are not out of the norm, in my estimation. Its stats don’t point to greatness in battle. Its stats are all right, but kinda basic, as far as I can see. 0-7

Jdeme zjistit IV!

Otevřete si tedy v batohu Pokémona, u kterého chcete zjistit IV hodnoty. Jako referenčního vezmeme mého Vaporeona.

Vaporeon Appraisal krok1Klikněte na ikonu vpravo dole se třemi čárkami a vyberte Appraise.

Vaporeon Appraisal krok2První hlášku odklikněte a hned na druhé se dozvíte orientační IV. Můj Vaporeon podle „simply amazes me“ má hodnotu IV 82,2% nebo více (viz Tabulka 1).

Vaporeon Appraisal krok3Na další straně mi Candela oznámila, že HP je jeho nejsilnější stránka (nejvyšší stat).

Vaporeon Appraisal krok4Na další straně totéž tvrdí o Attacku (útoku), víme tedy, že Attack a HP mají stejnou hodnotu IV.

Vaporeon Appraisal krok5A nakonec mi oznámí, že je „blown away by its stats. WOW!“ takže víme že hodnota je 15. Tj. Attack i HP je 15. (viz Tabulka 2).

Pro přesné zjištění hodnoty IV 15-X-15 (Defence stat neznáme) proto přejděte na stránku Pokeassistentu a vyplňte hodnoty Pokémona.

PokeassistantPokémon je Vaporeon, CP je 2519, HP neboli životy 207, Powep-up stojí 7000 dustu, v kolonce „Powered“ vyplníme, jestli jsme už někdy Pokémona power-upovali, v mém případě tedy YES. A dále vyplníme informace, které víme od Team Leadera (Candely). Pokémon má nejvyšší stat Attack i HP a jeho hodnota je 15.

PokeassistantDál již jen klikneme na Calculate a dostaneme vypočítané přesné absolutní i relativní hodnoty IV, v tomto případě tedy 15-10-15 neboli 88,9% IV. Také vidíme level Pokémona, tedy 33,5 a údaj o tom, kolik dustu a candy bude stát power-upovat tohoto Pokémona na maximální level 40,5.

Co s tím?

Zjistili jsme tedy IV našeho Pokémona, ale jak s touto informací naložit? K čemu jsou tedy hodnoty IV dobré? Je na každém trenérovi a jeho strategii jestli bude brát hodnotu IV v úvahu nebo nebude. Jsou trenéři, kteří považují za dobré všechny Pokémony nad 80%. Jiní nad 90%. Jiní IV vůbec neřeší.

Abyste si udělali obrázek sami, uvedu vám sem příklady u dvou vybraných pokémonů a jejich síle při různých hodnotách IV.

Například Dragonite se 100% IV má průměrně o 6,6% vyšší každý stat oproti Dragonitovi s 0% IV. Což ho ve výsledku dělá silnějším o cca 20%. Nicméně proti Dragonitovi s 51,1% IV (což je průměrná hodnota) je silnější jen o cca 10%.
Dragonite s nejlepším movesetem (nejlepší útoky) je ale proti stejně silnému Dragonitovi (z pohledu IV) s nejhorším movesetem silnější o necelých 21%!

Charizard 100% IV má průměrně o 7,7% vyšší každý stat oproti Charizardovi s 0% IV. Což ho ve výsledku dělá silnějším o cca 23%. Nicméně proti Charizardovi s 51,1% IV (což je průměrná hodnota) je silnější jen o cca 11%.
Charizard s nejlepším movesetem (nejlepší útoky) je ale proti stejně silnému Charizardovi (z pohledu IV) s nejhorším movesetem silnější o necelých 27%!

Jedna z posledních věcí, kterou ovlivňuje velikost IV je finální velikost CP Pokémona na určité urovni (level Pokémona). Když vezmeme Pokémona Dragonite na levelu 30, tak maximální CP 100% jedince je 3000. Dragonite s 0% IV může mít maximálně 2636 CP. Pokémon Charizard na levelu 30 dosahuje maximální CP se 100% IV 2230. Charizard s 0% IV může mít maximálně 1912 CP na stejném levelu.

Velikost IV tedy přímo ovlivňuje finální velikost CP Pokémona, které má vliv na pozici umístění na Gymu.

Obrázek a závěr o důležitosti IV a jeho využívání ve hře nechám na každém z vás.

Pokud je vám něco nejasné, nebo potřebujete něco doplnit, či poradit, určitě se ozvěte do komentářů.

Tip! Hodnoty Base Stats u jednotlivých pokémonů si můžete prohlédnout například na této stránce.

28 komentářů

 1. Pingback: address

 2. Pingback: click to go

 3. Pingback: taken from here

 4. Pingback: visit web page

 5. Pingback: find out more here

 6. Pingback: link to the page

 7. Pingback: more on this page

 8. Pingback: here is the link

 9. Reply

  Zdravím, lze tyto hodnoty combaty ve stadionech nebo zvyšováním CP pomocí candy zlepšovat?

 10. Reply

  Je to uple nadherny post!!! Dekuji

 11. Reply

  Rozumim tomu dobre, ze pokud maji pokemoni stejny druh utoku, napr. punch a silu tohoto utoku napr. 6, tak ten s maximalnim IV ve skutecnosti dava 7, ac ma uvedeno 6?

  • Reply

   Teoreticky a zjednodušeně řečeno ano. Záleží na rozdílu Base Attack + IV. Například tedy Pokémon s Base Attack 200 0% IV dává 6, tak ten stejný pokémon s Base Attack 200 + 100% IV tedy Attack 215 dává o 7,5% více. Tedy né 7 ale přesně 6,45.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>