Mountain View

IV nebo CP?

IV nebo CP?

Tento článek nemá být návodem, ale spíše podnětem k zamyšlení, a budu rád když přinese pár nových poznatků vám, čtenářům.

Je lepší se zaměřit na vysoké IV nebo vyšší CP Pokémona? Pokusím se v tomto článku přinést pár odpovědí.

Pokud by se vám článek zdál příliš dlouhý, přeskočte pro základní přínos na kapitolu ZÁVĚR 🙂

Hraji Pokémon Go velmi aktivně a samozřejmě se snažím mít co nejlepší Pokémony. Včera večer jsem řešil dilema, které mě nakonec přimělo napsat tento článek.

Všichni moji Pokémoni, které power-upuji, mají IV nad 90%. Je to mnou zvolená strategie, není to návod nebo doporučení pro vás. Hranici si musí každý určit sám, pokud tedy vůbec řešíte IV Pokémona. Co je to IV a jak jej zjistit jsme psali v tomto článku. Moje snaha je mít co nejvyšší IV a nejlepší útok (pro útok nebo obranu Gymu – záleží na druhu Pokémona).

Mám již pěkné IV u Dragonite i Snorlaxe s dobrými útoky, kteří jsou na svém maximálním CP pro můj level trenéra. Ale stále ještě nemám svého „dobrého“ Laprase, kterého chci. Měl jsem tedy dilema, jestli čekat až nějakého chytnu nebo se vylíhne z vajíčka s dobrým IV a útoky, nebo power-upovat Laprase kterého mám již nějakou dobu s 93% IV, ale je na nízkém levelu 13 s CP 1096 a relativně dobrými útoky (Ice Shard a Blizzard). Laprase chci hlavně do Gymu, takže bych více uvítal Ice Shard a Ice Beam, nicméně Blizzard je takový kompromis do obrany a případně útoku.

Poté jsem ale projel svůj batoh Pokémonů a vzpomněl si na druhého Laprase s IV 77%. Běžně bych o něm vůbec nepřemýšlel jako kandidátovi na power-up, ale nedalo mě to a chtěl sem si spočítat o kolik vlastně je horší. A navíc má mnou preferovaný útok Ice Shard a Ice Beam.

Srovnání Laprasů

Dva Laprasové na srovnání, které jsem pracovně nazval Lapras 77 a Lapras 93 dle IV, které mají. Oba jsou takto chycení wild bez power-upu.

lapras77 lapras93

Jak vidíte z pojmenování, tak výchozí situace je následující:

IV Level CP
Lapras 77 15.14.6 (77%) 28 2339
Lapras 93 14.13.15 (93%) 13 1096

 

Base Stats Pokémona Lapras jsou: Attack 186, Defence 190 a Stamina 260. Jak již víme z předešlého článku tak IV se k Base Statům přičítá. Výsledné hodnoty tedy vyjadřuje další tabulka:

Base Stats Attack Defence Stamina
186 190 260
Lapras 77 15 14 6  – IV
201 204 266 celkové staty
Lapras 93 14 13 15  – IV
200 203 275 celkové staty

 

Jak lze vyčíst z tabulky, Lapras 77 má ve finále lepší Attack (o 0,5%) i Defence (o 0,5%), jediné kde ztrácí je Stamina. Ve finále je rozdíl staminy pouze 3,5% což dělá 8 HP.

Další zajímavé srovnání je maximální CP Pokémona na levelu 40.

MAX CP na level 40
Lapras 77 2924
Lapras 93 2951

 

Rozdíl tedy bude relativně zanedbatelných 27 CP (0,92%), proti 100% Laprasovi pak 56 CP.

Další z rozhodovacích kritérií, které musím zvážit je cena, za kterou mohu Laprase dostat na jeho maximum pro můj level trenéra. Nejen Stardust, ale i Candy, které se na Laprase velmi tězce shání. Lapras 77 má výchozí level 28, Lapras 93 výchozí level 13.

Stardust na MAX level Candy na MAX level
Lapras 77 108 500 116
Lapras 93 195 000 196

 

Jak je vidět tak investice do Laprase s IV 93% bude obrovská hlavně z pohledu Candy. Stardust se dá relativně snadno „nachytat“. Ale 196 Candy x 5km je nachodit s Buddy Laprasem 980km, v mém případě „jen“ 470km, abych měl všechny potřebné Candy.

A jak jsem se tedy rozhodl? 

Rozhodl sem se, udělat ústupek mému kritériu 90% IV + pro power up, a budu power-upovat Laprase 77, který má sice o 16% horší IV, ale ve výsledku bude horší pouze o 8HP, a celkově cca 2% v celkovém „výkonu“ Pokémona. Ušetřím 86 700 Stardustu a 80 Lapras Candy, a nemusím čekat než mi „vysněný“ Lapras vstoupí do cesty, případně padne z vajíčka.

Závěr, aneb co z toho plyne? 

Nelze tedy jednoznačně odpovědět jestli dávat přednost IV a nebo CP Pokémona. Je pravda, že CP lze zvýšit za cenu Candy a Stardustu (obnovitelné zdroje), ale IV Pokémona prozatím nejde zvednout žádným způsobem. Musíte tedy individuálně, tak jako já, najít řešení pro každý případ.

Ne vždy je vyšší IV správný ukazatel kvality Pokémona. S ohledem na jejich level (CP) a nutnou investici je dobré umět si spočítat, co se Vám vyplatí a co ne. Existují Pokémoni, kdy i nižší IV ve finálne znamená lepšího Pokémona. Vše záleží na konkrétním Pokémonovi a jeho rozložení Base Statů a IV.

V tomto případě hrála role vysokého Base Statu Stamina u Laprase, který je tak vysoký, že je téměř zanedbatelné, jestli je jeho stamina IV 6 nebo 15.

Taktéž je důležité vědět, že nejvíce velikost výsledného CP ovlivňuje hodnota Attack Statu, který narozdíl od Defence a Staminy není ve vzorci na výpočet CP pod odmocninou. Je tedy velký rozdíl pokud máte například Pokémona s 93% IV a rozložení statů 12.15.15 a nebo 15.12.15. Ten druhý bude mít na stejném levelu vždy vyšší CP!

Jaká kritéria pro power-up Pokémonů máte vy? Řešili jste někdy něco podobného? Napište nám do komentářů.

pozn. redakce: Článek je psán jako autorův názor a je platný pouze pro výše zmíněný příklad na dvou konkrétních Pokémonech. Nelze aplikovat paušálně. Kdyby to byl jiný Pokémon a měl jiné rozvržení statů IV, výsledek by se lišil.

12 komentářů

 1. Reply

  Ahoj, me by k IV zajimalo, zda je vztah IV k evoluci pokemonu. Kdyz budu evolvovat napr. Eevee s vysokym IV, bude mit vzdy evolvovany pokemon stejne dobre IV nebo se to tak rict neda a je to spise o nahode?

  • Reply

   Pokemon po evoluci bude mit stejne IV jako pred evoluci. To se evoluci nemeni.

 2. Reply

  Já se přiznám, že jsem tohle dilema taky často řešil a že jsem mnohem benevolentnější, co se IV týče. Samozřejmě – když je k dispozici pokémon s vysokým IV a vysokým CP, tak je to ideální kombinace. Ale mnohdy ten rozdíl několik levelů CP znamená tolik candy, že se za to dá pomalu vyrobit evolucí další kus, o výdajích na stardust ani nemluvě. Ve výsledku je pak pro reálné využití pokémona důležitější jeho moveset – a kdybych pořád čekal na ideální kus, pak ho evolvoval a vyšel mi pak špatný moveset (což je celkem pravděpodobné), tak by mi to přinášelo dost frustrace 🙂 Celkově jsem tedy mnohem benevolentnější, co se IV týče. Při rozhodování zohledňuju většinou:
  – jestli je vůbec pravděpodobné, že budu chtít tohohle pokémona power-upovat nebo power-upovat na max (pokud nemám takovéhle ambice, tak na IV zas tak moc nezáleží, to, co mu chybí ve statistikách, se dá případně vždycky doplnit dalším power-upem, kde se to vlastně srovná.
  – jak moc vzácný ten druh je – pokud je dost běžný (Eevee, Slowpoke, Staryou) tak klidně evolvuju i horší kusy, co mají hodně vysoké CP, protože vím, že z nich vznikne něco rovnou dost dobře použitelného, na co už nebudu muset plýtvat další zdroje (moc nechápu, proč bych měl třebas evolvovat nějakou Eevee s nízkým CP a vysokým IV a pak ji nákladně power-upovat). Naopak u těch, co jsou hodně vzácné (Lapras, Snorlax) IV většinou taky neřeším a prostě se je v rámci možností, pokud se mi líbí útok, snažím dostat na jejich maximum (nebo aspoň poblíž). Pořád budou obvykle lepší než většina jiných pokémonů. Např. mám divoce chyceného Dragonita, co je myslím above average a teď jsem ho vyhnal na max a má přes 3000, což je pro mě pořád dobrý. Kdybych čekal na lepšího, tak nejspíš pořád ještě čekám…
  – na ty s lepším IV pak mám tendenci čekat spíš v případě relativně vzácných evoluujících pokémonů (např. Magnemite), který i rád používám a bude pravděpodobný, že pokud bude mít dobrý moveset, budu ho chtít power-upovat.

  Možná to je obecně i mým stylem hry, kdy mě zas tak moc nezajímá samotný CP, ale baví mě spíš vychytávat si různý typy pokémonů, jejich útoky a vzájemný vztahy. Např. prvního Charizarda jsem si záměrně držel spíš nízko (cca pod 1600 CP), protože vzhledem k jeho jednoduché zranitelnosti vůči rock je to pro mě spíš bojový pokémon, který je dobrý na sundávání grass (což zvládá s přehledem i u o mnohem vyššího CP). Takže mi přijde užitečnější takhle pro případný trénování. Stejně třebas nechápu ten nával Dragonitů a Gyaradosů, který se dají snadno sundat jejich dokonalými protějšky – mě třeba víc zaskočí silný Slowbro, protože u něj nevím, co přesně můžu čekat 🙂

  • Reply

   Jirko díky za koment, ano je to tak, že každý to řeší jinak a je to dobře. Tvoje hodnocení chápu. Myslím že to ocení i čtenáři, jako pohled jiného trenéra 😉

   • Reply

    Jo jo, to mě právě baví, že tam je prostor pro rozhodování a různé strategie podle vlastního vkusu a stylu hraní – a mnohdy se nedá říct, že něco je vysloveně špatně.

 3. Reply

  Super článek. Ale tohle by šlo automatizovat, ne? Protože pro 2 pokémony stejného druhu jde spočítat procentuální rozdíl CP na max. levelu, a rozdíl v ceně stardustu a candy, tak pokud bychom nechali uživatele si například zvolit, že 1% rozdíl max. CP je pro něj jako 50 000 stardustu a ještě nějakou relaci mezi stardustem a candy, tak by šlo udělat klasifikátor, který by určoval, kterého pokémona vyexpit, ne?

  • Reply

   Asi možná ano, ale na to moje kapacity nestačí, nicméně pokud bys něco takového udělal, rádi to nasdílíme 🙂

 4. Reply

  Nedávno jsem řešila podobné dilema, jestli evolvnout dratini vyšší IV z vejce a nebo vyšší CP wild. Nakonec jsem volila podle toho, který měl lepší hodnocení útoku, dostala přednost odchycená verze (navíc, kdo to bude vykrmovat :)). Vznikl z toho dragonite CP 2708, bude se hodit na dobývání gymu, i když jej nebudu dále krmit a candy investuji do dalšího draka.

 5. Reply

  čau Martine, ten move set co jsi napsal je pouze do útoku, na obranu do gymu má nejlepší statistiku beam

  • Reply

   Hmm pěkný, alej jak to poznám … je někde nějaká stránka, kde by ty útoky byly rozepsané na útok a obranu?

 6. Reply

  Ahoj,

  pěkný článek, jen nechápu jednu věc – Lapras by měl mít podle statistik nějlepší útoky Frost Breath a Blizzard … tak proč si přeješ mít jako druhý moveset Ice Beam?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>