Mountain View

Kde a jak zjistit nejlepší útoky Pokémonů

Kde a jak zjistit nejlepší útoky Pokémonů

Poslední dobou velmi často odpovídám na otázky typu, jaký je nejlepší útok pro vybraného Pokémona do obrany/útoku.

Rozhodli jsme se tedy sepsat tento článek, který by měl pomoci odpovědět a přinést ucelenou informaci o tom, kde hledané informace najít a jak je umět číst.

Pokémon ve hře Pokémon Go disponuje dvěma útoky. První je základní a druhý sekundární, který lze v boji použít dlouhým stisknutím na display, po nabití modrého pruhu, který je pod ukazatelem zbývajících HP (života). Kombinace útoků Pokémona se vybírá náhodně při jeho evoluci, líhnutí nebo chytání.

Útoky jsou spolu s IV nejdůležitější ukazatel kvality Pokémona. Můžete mít dobrého Pokémona s dobrým IV, ale dostanete špatné útoky a Pokémon může být téměř nepoužitelný.

Kombinace nejlepších útoků pro Pokémony se liší pro útok na Gym a pro obranu Gymu. Je to díky tomu, že Pokémon v Gymu útočí v přesně daných časových intervalech bez uhýbání a tak se jejich DPS (damage per second) a tím pádem vhodnost liší.

A jaké jsou tedy nejlepší útoky pro jednotlivé Pokémony respektive, kde tuto informaci najít?

Bohužel to není tak jednoduché. V současné době existuje několik zdrojů, kde každý z nich uvádí jiné hodnoty. A nám nezbývá si pak vybrat, s jakou metodikou výpočtů se spokojíme a co budeme sami brát za hlavní zdroj těchto informací.

Uvedeme zde několik zdrojů, ze kterých lze čerpat. Zdrojů existuje mnohem více, ale vybíráme ty, o kterých si myslíme že mají dobrou vypovídající hodnotu a které aktivně používáme.

 

První zdroj: online excel od Reddit uživatele Professor_Kukui (reddit post zde)

kukui

V tomto  – ODKAZ ZDE – dokumentu, který si vpravo nahoře zkopíruje k sobě na google disc, můžete nalézt seznam všech Pokémonů se všemi jejich možnými kombinacemi útoků. Každý sloupec má vysvětlivky po najetí myší. Pro úplně nejjednodušší orientaci v souboru je nejlepší vyfiltrovat Pokémona, který vás zajímá, a poté ve sloupci C vidíte procenta vhodnosti útoků do útoku (čím více tím líp) a ve sloupci E procenta vhodnosti útoků do obrany (opět čím více tím lépe).

Pokud chcete porovnávat více Pokémonů spolu, seřaďte si sloupec J (Gym Offence) od největšího. Tím zjistíte, který Pokémon je lepší do útoku podle jeho útoků. Pokud seřadíte sloupec K od největšího, zjistíte stejnou informaci pro vhodnost do obrany.

Pokud vás zajímá detailnější popis souboru doporučuji toto video od Trainer Tips (v angličtině), případně napište do komentářů – zvážíme samostatný článek.

 

Druhý zdroj: Aplikace PokéStats Go

pokestats1  pokestats2

Aplikace vychází z excelu od Professora Kukui z prvního zdroje, ale je vyvedená graficky a lze ji mít vždy při sobě. V současné době ale není aktuální, protože excel soubor byl aktualizován před několika dny a mírně zamíchal výsledky. Takže musíme počkat, až autor aplikaci aktualizuje podle aktuálních dat.

Aplikace ke stažení pro Android ZDE, pro iPhone ZDE.

 

Třetí zdroj: stránky pokemon.gameinfo.io

gameinfo

Na těchto stránkách najdete přehled všech Pokémonů včetně dalších informací jako maximální CP, typy, proti čemu jsou efektivní a co je naopak efektivní proti nim a právě výčet všech možných útoků a jejich vhodnost do obrany a útoku.

 

Čtvrtý zdroj: Výzkum Reddit uživatele torpedorunner (reddit post zde)

vyzkum

V tomto výzkumu bylo provedeno téměř 10 000 000 simulovaných soubojů mezi různými Pokémony. V tomto souboru pak naleznete shrnutí pro hodnocené Pokémony. Na první straně pak je vysvětlení, jak správně výsledky číst. Důležití Pokémoni pak dále obsahují textové doporučení (anglicky) pro nejlepší protivníky, nebo proti komu naopak konkrétního Pokémona použít.

Závěr

Jak je vidět, každý zdroj používá jiný výpočet a jinou metodiku určení vhodnosti jednotlivých útoků do obrany Gymu nebo jeho dobytí. Nelze tedy jednoznačne například u Exeggutora tvrdit, že nejvhodnější útoky neboli moveset do obrany je kombinace Confusion a Solar Beam. Většina zdrojů taktéž počítá čisté DPS, neboli kolik Pokémon za vteřinu ubere druhému života. Nicméně né vždy tato varianta je nejlepší z hlediska hráče. Například mnohdy do útoku je vhodnější dělený sekundární útok namísto jednoho velkého. Opět záleží na několika faktorech bojech – soupeř, jeho útoky, kvalita útočníka (hráče) a jeho ne/schopnost uhýbat, časování útoků atp.

Vždy tedy nakonec bude na individuálním uvážení a přístupu každého trenéra, jaké útoky u svých Pokémonů bude považovat za nejlepší, i když zrovna tabulkově nebudou „nejlepší“.

 

Jaké zdroje pro určování „kvality“ útoků používáte vy? Napište nám do komentářů.

13 komentářů

 1. Reply

  Existuje nějaké srovnání, který druh je nejsilnější vůči jinému druhu? Třeba vodní je efektivní proti ohnivému.. ?

 2. Reply

  Já osobně používám appku GoPress, která je sumarizace z jejich webovek. Je tam ohledně movesetu všechno krásné vysvětlený a opismenkovany, krom toho tam je doslova všechno ostatní včetně nejnovějších updatů.

  Rozhodně doporučuju nejmíň vyzkoušet, pokud to chcete bejt aspoň trochu efektivní 😀

  • Reply

   Jak se presne ta aplikace jmenuje. Zadnou se jmenem GoPress mi to nenajde

   • Reply

    GamePress for pokemon go, když napíšeš do google play gopress, tak ti tam vyjede jenom a jedině tohle

 3. Reply

  Ano myslim primo ve hre. Napr arkanine ma zakladni utok Fire Fang 10 a spec.utok Fire Blast 100. Tak co znamena ta desitka a co ta stovka. Poskozeni to udajne neni. Diky za info

  • Reply

   Jedná se o damage, kterou ten útok má v základu. Bez započítání STAB bonusu.

   • Reply

    Damage? Ja myslel ze konkretne tento utok ma 11.9 dps.
    Zdroj:
    http://www.pokemongodex.cz/pokedex/arcanine/

    Tak jaky je pak v tom rozdil. Resp co je spravne. Diky za info

    • Reply

     DPS je Damage per Second, tj přepočítáno na to kolik života ubere za vteřinu, kdežto ve hře číslo ukazuje kolik ubere života na jedno použití bez ohledu na to kolik trvá sekund.

     • Reply

      Aha takhle. A co znamena STAB bonus?

 4. Reply

  Ahoj. Co znamenaji cisla utoku na karte kazdeho pokemona? Nikde to neni vysvetleno. Diky za info

  • Reply

   Ahoj, kde myslíš? Přímo ve hře?

   • Reply

    STAB bonus znamená Same Type Attack Bonus, tj, když máš například travního pokémona, tak travní útok má 25% bonus a ubírá o 25% více. Musí se prostě shodovat Typ pokémona a typ jeho utoku. U kterého to tak je, přičítá mu 25% damage.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>